חזרה לאתר NetGroupNetgroup logo

W3C logo Web Accessibility initiative

WAI: אסטרטגיות, הנחיות ומשאבים להנגשת הרשת לאנשים בעלי מוגבלויות

סקירת הנחיות נגישות תכנים באינטרנט (WCAG)

תוכן המסמך

לידעה:

מסמך זה הינו תרגום של המסמך: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) Overview.

במקרה של טעויות או אי התאמות כלשהן עם המסמך המקורי המסמך האחרון באנגלית יחשב כאמין יותר.

המתרגם: נגישות אתרים NetGroup

ניווט מהיר:

הנחיות נגישות תכנים באינטרנט (WCAG)

מסמכי ההנחיות לנגישות תכנים באינטרנט (WCAG) מסבירים כיצד להפוך תוכן המופיע ברשת האינטרנט לנגיש עבור אנשים בעלי מוגבלויות. הביטוי "תוכן" מכוון ברוב המקרים למידע הקיים בעמודי אינטרנט או ביישומים ברשת, כולל טקסט, תמונות, טפסים, אודיו וכדומה.

WCAG הינו חלק ממכלול הנחיות נגישות רחב יותר הכולל הנחיות נגישות עבור כלי עריכה (ATAG) והנחיות נגישות לאמצעים העומדים לרשות המשתמש (UAAG). המסמך רכיבים חשובים עבור נגישות באינטרנט מסביר את מערך היחסים בין מסמכי ההנחיות הנ"ל.

עבור מי נועד ה-WCAG?

ה-WCAG נועד בעיקר עבור:

WCAG ומקורות מידע ומשאבים אחרים הקשורים ל-WCAG מיועדים לספק את צרכיהם של אנשים רבים נוספים, בכללם אנשים שתחום נגישות האינטרנט חדש להם, יוצרי מסמכי מדיניות, מנהלים ואחרים.

מה כולל ה-WCAG 2.0?

ה-WCAG 2.0 כולל 12 הנחיות המאורגנות תחת 4 עקרונות: ניתן לתפיסה, ניתן להפעלה, מובן, יציב. לכל הנחיה ישנם קריטריונים להצלחה לפי שלוש רמות: A, AA, ו-AAA.

לסיכום קצר של הנחיות ה-WCAG 2.0 ראה סקירה של ה-WCAG 2.0.

רוב האנשים ישתמשו בחומרי העזר עבור פיתוח וכתיבת תכנים ועבור פיתוח כלי אינטרנט במקום להשתמש במסמך הטכני. חומר העזר עבור ה-WCAG 2.0 כולל את המסמכים הבאים:

לפרטים נוספים על הקשר בין המסמכים קראו את מסמכי ה- ה-WCAG 2.0.

המסמך הטוב ביותר להתחיל איתו את העבודה על תקן ה- WCAG 2.0 הוא איך לעמוד בתקני WCAG 2.0 (רפרנס מהיר).

חומרי עזר נוספים

חומר עיוני נוסף ניתן למצוא בתפריטי התוכן של עמוד זה.

WAI מתכננת לספק חומרים נוספים על מנת לסייע למפתחי ווב שאינם מומחי נגישות לפתח תוכן אינטרנטי נגיש, התואם את תקן ה-WCAG 2.0. יתכן ויפורסמו גם "הנחיות ליישום" (Application Notes – כותרת זמנית) על מנת לספק הדרכה לנושאים ספציפיים כגון תמונות, קישורים או טבלאות. למשל, הנחיות ליישום עבור טפסים יתחילו עם דוגמאות פשוטות, ויכלולו את הקריטריונים לעמידה בתקן ה-WCAG 2.0, טכניקות אפשריות ואסטרטגיות לפיתוח טפסים נגישים.

WAI מתכננת לעדכן באופן תקופתי את המסמכים והטכניקות בעמוד "Understanding WCAG 2.0". נשמח לקבל הערות וטכניקות חדשות.

מבנה המסמך הטכני

מבנה המסמך הטכני של ה-WCAG דומה למבנה המסמך ההנחיות הטכניות של ה-W3C, הכולל מספר חלקים בהתחלה: קישורים לגירסאות שונות של המסמך, עורכים, זכויות יוצרים, תקציר, וסטאטוס המסמך עם קישור לרשימת תיקונים שנעשו במסמך וכתובת אימייל להערות. רוב הנחיות ה-WAI כוללות קישור בראש המסמך לתוכן העניינים.

גרסאות ה-WCAG: 1.0 ו-2.0

הנחיות נגישות תכנים באינטרנט גרסה 1.0 פורסמו במאי 1999. ה-WCAG 2.0 פורסם בתאריך 11 בדצמבר 2008. ה-WCAG 2.0 ניתן ליישום באופן נרחב לטכנולוגיות מתקדמות יותר; הוא קל יותר לשימוש ולהבנה; וניתן לבדיקה מדויקת יותר באמצעות כלים אוטומטיים ועל ידי גורם אנושי.

ה-W3C ממליץ על השימוש במסמכי WCAG 2.0, על פני WCAG 1.0.

רוב האתרים שעונים על הנחיות ה- WCAG 1.0לא יזדקקו לתיקונים מרחיקי לכת על מנת לעמוד גם בהנחיות ה- WCAG 2.0, וחלקם לא יזדקקו לתיקונים כלל. על מנת לסייע לכם לעמוד בהנחיות ה¬ WCAG 2.0, WAI מפתחת:

מי מפתח את ה-WCAG?

את המסמכים הטכניים של ה-WCAG מפתחת קבוצת העבודה של WCAG (WCAG WG) , שהיא חלק מה-World Wide Web Consortium (W3C) Web Accessibility Initiative (WAI). למידע נוסף על קבוצת העבודה, פנה לעמוד של WCAG WG.

המסמך איך WAI מפתחת הנחיות נגישות בעזרת תהליך של W3C: אבני דרך והזדמנות לתרום מציג תקופות רשמיות לעיון הציבור. ניתן לתת ביקורת והערות על מסמכי WAI שנמצאים בתהליכי עבודה בעמוד הבית של אתר ה-WAI וברשימת התפוצה במייל של בעלי העניין ב-WAI. ישנו טופס לתגובות על מסמכים קיימים של ה-WCAG 2.0, וטופס לשליחת טכניקות חדשות.

אפשרויות נוספות לתרומה לפיתוח ה-WCAG ועבודה נוספת של ה-WAI ניתן למצוא במסמך מעורבות ב-WAI.

Valid XHTML 1.0 Transitional