איך עיוורים גולשים באינטרנט – קוראי מסך

כדי להבין כיצד עיוורים גולשים באינטרנט ראשית יש להבין כיצד בנויים עמודי האינטרנט. דף האינטרנט אותו רובנו רואים באופן ויזואלי על צג המחשב הינו למעשה סוג של קובץ טקסט. קובץ זה מכיל הוראות עבור דפדפן האינטרנט, המנחות אותו כיצד יש להציג תוכן זה.

כך נראה למשל קטע קוד מתוך עמוד זה:

דוגמא לקוד HTML

כפי שגולשים "רואים" משתמשים בדפדפנים ויזואלים המפרשים את הקובץ ומציגים תוכן ויזואלי על צג המחשב, כך עיוורים משתמשים בטכנולוגיות מסייעות המותאמות לצרכיהם. טכנולוגיות אלו מחליפות את דפדפני האינטרנט הויזואלים (למשל פיירפוקס, כרום ואינטרנט אקספלורר), ומטרתן היא הגשה של המידע המצוי בקובץ בדרך לא ויזואלית.

הטכנולוגיה המסייעת הנפוצה ביותר כיום היא קורא המסך. ישנם שני סוגים של קוראי מסך הנמצאים בשימוש על ידי גולשים עיוורים:

קורא מסך קולי

קורא המסך, כשמו כן הוא, מקריא בקול את הרכיבים המפורטים בקובץ הטקסט. קיימות תוכנות הקראה שונות, בניהן JAWS, Cobra ועוד.

כאשר משתמשים "רואים" גולשים לאתר, הפעולה הראשונית שהם עושים לרוב היא סריקה מהירה של תוכן העמוד. פריסת העמוד, המבנה שלו, הכותרות והתמונות מספקים מידע בסיסי חשוב על התוכן עצמו, על איכותו ואף על אמינות האתר. סריקה מהירה זו נחוצה כמובן גם לגולשים עיוורים.

קורא המסך מאפשר לבצע סריקה אודיטורית של תוכן העמוד באמצעות דילוג בין הרכיבים העיקריים של העמוד (למשל תפריטים, קישורים, פריימים וכותרות). על מנת שקורא המסך יוכל לזהות רכיבים אלו ויאפשר לדלג בניהם, הם צריכים להיות מוגדרים באופן תקני בקובץ הטקסט המתאר את העמוד.

לפניכם קטע שמיעה המדגים שימוש בקורא מסך (באנגלית):

קורא מסך ברייל

זהו קורא מסך המתרגם את התוכן הכתוב של עמוד אינטרנט לכתב ברייל. הוא משמש עיוורים המעדיפים קריאה בכתב ברייל, או עיוורים-חירשים.

קורא מסך זה הוא למעשה מקלדת בעלת פינים המשתנים בהתאם לטקסט אותו היא מציגה. ישנן מקלדות נייחות, המציגות 40-80 תווים, וישנן מקלדות ניידות המציגות 20-40 תווים.

קורא מסך ברייל

קשיים בהם נתקלים משתמשים עיוורים באינטרנט

כדי להמחיש את הבעיה באופן ברור יותר, להלן כמה דוגמאות ספציפיות לקשיים בהם נתקלים גולשים עיוורים, בעיקר בשל מתן מידע באופן ויזואלי בלבד ללא חלופות הולמות:

  • תמונות – אתרים רבים מספקים מידע אינפורמטיבי חשוב באמצעים ויזואליים כגון תמונות, גרפים, תרשימים וכדומה. קוראי מסך לא יכולים לפענח מידע המועבר באמצעות תמונה. ניתן לפתור בעיה זו באמצעות הוספת תיאור טקסטואלי לתמונה (alt tag). תיאור זה נקרא על ידי קוראי המסך ומאפשר לעיוורים גישה למידע החזותי.
  • טבלאות מורכבות – למשתמשים בקורא מסך קשה מאוד לעקוב אחרי טבלאות בעלות מספר גדול של עמודות ו/או שורות. ניתן להקל על הבנה של טבלאות מורכבות במיוחד באמצעות תקציר טקסטואלי המתאר את הנתונים העיקריים בטבלה.
  • שימוש בצבע – כאשר משתמשים בצבע על מנת להעביר משמעות, חשוב להעביר את אותה המשמעות גם בדרך חליפית. לדוגמה, ההוראה "לחץ על הכפתור הירוק" הינה חסרת ערך לגולש העיוור. באותו אופן ההערה "ציטוטים מסומנים בכחול" גם היא אינה נגישה.