הנגשת קישורים: כך תבדקו אם הקישורים באתר שלכם נגישים

 קישורים נגישים הם קישורים הכתובים כחלק מקוד ה-HTML. פעמים רבות מפתחי אתרים משתמשים ב-JavaScript לקישור וניווט בין עמודים. קישורים המופעלים באמצעות JavaScript אינם נגישים לחלק מקוראי מהסך, לטכנולוגיות מסייעות אחרות, לגולשים המשתמשים בדפדפנים ללא JavaScript, וכמובן שלא לגוגל.

במידה ולא הוגדרו כנגישים בלחיצת מקש מקלדת, קישורים אלו גם אינם נגישים לגולשים המנווטים באמצעות המקלדת בלבד. נתון מעניין הוא ש-JavaScript אינו נגיש לכ-11% מהגולשים.

לא נכביר במילים על התוצאות הנלוות של קישורי JavaScript היות והבעייתיות הישירה של השימוש בהם ברורה.

האם הקישורים באתר שלכם כתובים באמצעות JavaScript?

ניתן לבדוק אם הקישורים באתרכם כתובים באמצעות HTML או JavaScript באופן פשוט למדי. עמדו עם העכבר על הקישור מבלי ללחוץ עליו, והסתכלו על השורה התחתונה של הדפדפן שלכם או מעליה.

אם אינכם יכולים לראות את הכתובת אליה מפנה הקישור, סביר להניח שמדובר בקישור המוטמע באמצעות JavaScript. אם אתם יכולים לראות את כתובת העמוד אליה מפנה הקישור (דוגמא בתמונה), אזי סביר להניח כי מדובר בקישור המוטמע באמצעות HTML.

דוגמה לקישור HTML המופיע בדפדפן

בכל מקרה, על מנת להיות בטוחים באופן בו הקישורים מוטמעים בעמוד יש לבדוק את קוד האתר. תוכלו להציג את קוד המקור של הדף באמצעות לחיצה עם המקש הימני של העכבר על הרקע של האתר שלכם ובחרו באפשרות "הצג מקור" (או "view source" באנגלית).

במידה ואינכם מורגלים בקריאת קוד, אין צורך להיבהל – לחצו על המקשים ctrl ו-F ביחד כדי להפעיל את אפשרות החיפוש וחפשו את המילה המקשרת אותה אתם רוצים לבדוק. במידה ואתם רוצים לבדוק את התפריט הראשי, סביר להניח שיכלול מילה כגון "ראשי", "עמוד הבית", "מוצרים", "מי אנחנו", "צור קשר" וכדומה.

קישורים ב-HTML חייבים לכלול את הקוד הבא (הקישור עשוי לכלול פרמטרים נוספים):
<a href=”www.yoursite.co.il/single-page”>anchor</a>

שימו לב שאין מניעה להשתמש ב-JaveScript להוספת פונקציונליות לאתר. אך כל קישור חייב להיות נגיש גם באמצעות התגית הנ"ל.

במידה ואתם מעוניינים בבדיקה בסיסית אשר תיעשה על ידינו בחינם וללא התחייבות, אנא מלאו טופס לבדיקת נגישות חינם.
במידה ואתם מעוניינים בהצעת מחיר, נשמח אם תמלאו פרטים להצעת מחיר.